Friday 8 March 2013

Tajemnicze SATB

Cztery najczęściej używane skróty w muzyce wokalnej: S, A, T i B. To oczywiście cztery głowne kategorie głosu: sopran, alt, tenor i bas.  Najogólniej rzecz ujmując, sopran i alt to głosy kobiece (S-wysoki, A-niski), tenor i bas natomiast są głosami męskimi (T-wysoki, B-niski). Wśród tych kategorii można wyróżnić jeszcze podkategorie.

I tak np. najwyższy ze wszystkich to ruchliwy sopran koloraturowy (koloratura to ozdobnik muzyczny, czyli śpiewanie kilku dźwięków naokoło zamiast jednego - taka 'muzyczna koronka'). Wyżej się już nie da. Jak brzmi? Słynna aria Królowej Nocy z "Czarodziejskiego fletu" Wolfganga Amadeusza Mozarta została napisana właśnie na ten rodzaj głosu. > Warto zauważyć, że mimo ogromnej trudności w operowaniu głosem na takiej wysokości (np. 1:07-1:20), aria ta brzmi niezwykle lekko, wręcz kokieteryjnie. Traci się to wrażenie, kiedy zna się jej tekst (Królowa nocy żąda od swojej córki, aby zasztyletowała kapłana), niemniej jednak można się umówić, że to nie tekst jest w tym utworze najważniejszy.
Najniższym z najniższych głosów jest bas profondo - tak niski, że kiedy się go słucha z niedalekiej odległości od śpiewaka drży podłoga - jak przy dobrym subwooferze. Posłuchajmy... To oczywiście nie koniec. Głosów jest przecież tyle, ile śpiewaków - oprócz wysokości (czyli które nutki jest w stanie 'wyciągnąć') liczy się też barwa. Można więc spotkać jeszcze sopran liryczny i dramatyczny, mezzosopran, kontralt, kontratenor, dyszkant, baryton, itd. Są też głosy mieszane: np. sopran spinto to nic innego niż połączenie sopranu lirycznego i dramatycznego. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Ciekawe? Nudne? Podziel się swoimi wrażeniami i pomóż w tworzeniu 'Muzyki (nie)poważnej'.

No comments:

Post a Comment